• LOGO_GIS

  • Martin GRAN

    Dyrektor Zarządzający i Partner wielokrotnie nagradzanej i transdyscyplinarnej agencji projektowej – jednej z najczęściej dyskutowanych i poszukiwanych obecnie praktyk. Zwycięzca Aga Khan Award i Mies van der Rohe Award
    Snøhetta, Norwegia
     

    Martin Gran dorastał w Bergen, norweskim mieście otoczonym przez siedem gór, określanym czasami jako stolica atlantyckiego wybrzeża Norwegii. Mieszkał również w Mzumbe w Tanzanii oraz w Nowym Jorku. To trzy odrębne, różne od siebie miejsca i wspaniałe kulturalne doświadczenia samo w sobie.

    Ukończył studia na Uniwersytecie w Bergen – Socjologię, Psychologię, Organizację i Zarządzanie, a także Psychologię na Uniwersytecie w Oslo oraz Zarządzanie Marką w Norwegian School of Management.

    Martin jest Dyrektorem Zarządzającym i Partnerem w Snøhetta. Wcześniej był Dyrektorem New Business i Doradcą Strategicznym Wzornictwa Skandynawskiego, odpowiedzialnym za największe marki w Europie i Skandynawii. W 2006 roku pracował w McCann Erickson Nowym Jorku z klientami takimi jak Master Card i Air Canada. Od 2000 do 2003 roku, Martin był Dyrektorem Działu Obsługi Klienta w agencji reklamowej Leo Burnett.

    Snøhetta jest wielokrotnie nagradzaną, zlokalizowaną w Oslo i Nowym Jorku firmą projektową. Jest ona jedną z najczęściej dyskutowanych i poszukiwanych obecnie praktyk ze względu na zdefiniowany, trans-dyscyplinarny proces, w którym różni specjaliści –od architektów do plastyków, od filozofów do socjologów – wymieniają role w celu zbadania różnych perspektyw, bez uszczerbku dla konwencji. W swoim biurze, Snøhetta podkreśla otwartą wymianę ról i dyscyplin pomiędzy architektami, architektami krajobrazu, architektami i projektantami wnętrz oraz grafikami współpracującymi w ramach zintegrowanego procesu, zapewniając liczne głosy od początku projektu.

    Utworzona w 1989 r. w Oslo, w Norwegi, fundamentalna filozofia Snøhetty jest głęboko zakorzeniona w szacunku dla różnych środowisk i kultur, co znajduje odzwierciedlenie w tym, że praktyka składa się z projektantów, architektów i architektów krajobrazu z całego świata. Obecnie zatrudniają ok. 130 pracowników, pracujących nad projektami w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

    Snøhetta Design jest nagradzaną, trans-dyscyplinarną agencją projektową, mającą siedzibę zarówno w Oslo jak i w Nowym Jorku. Ich praca, niezależnie czy jest to projekt graficzny, projekt wnętrza, krajobrazu czy architektury, to zawsze dzieło, które pielęgnują pojęcia.

    Wśród wielu dowodów uznań, firma otrzymała także Aga Khan Award for Architecture w 2004 r. oraz Miesa van der Rohe Award w 2009 r.

    National September 11 Memorial Museum Pavilion, prezentowany podczas GIS Warszawa 2014

    Wśród projektów prezentowanych podczas GIS Warszawa 2014 jest National September 11 Memorial Museum Pavilion, w Nowym Jorku. W dniu 15 maja 2014 r. prezydent Obama był obecny na otwarciu National September 11 Memorial Museum Pavilion w miejscu, gdzie znajdowały się wieże World Trade Center. Pawilon i Muzeum zostały otwarte dla publiczności po raz pierwszy 21 maja 2014 r.

    W 2004 r., firmie Snøhetta zlecono zaprojektowanie jedynego budynku na Memorial Plaza. W latach po tragedii, plan zagospodarowania pustego miejsca zmieniał się wielokrotnie, jednak pozostawał infrastrukturą kultury, zorientowaną na komfort i prostą orientację dla gości. Konstrukcja budynku ucieleśnia ostrożną reakcję na horyzontalny charakter projektu Memorial Plaza, zapewniając jednocześnie obszar o żywej, organicznej postaci, która pomaga odwiedzającym wyobrazić sobie to miejsce i miasto w szerszym znaczeniu. Według ZałożycielaSnøhetta, Craig’a Dykers’a, “Naszym pragnieniem jest umożliwić odwiedzającym odnalezienie miejsca, w którym naturalnie występuje próg pomiędzy codziennym życiem miasta i unikalnym, duchowym pomnikiem pamięci. Ważne jest to, że ludzie fizycznie angażują się w budynek i czują, że to może doprowadzić ich do innych obszarów obiektu i innych myśli o swoich doświadczeniach.”

    Projekt Pawilonu trzyma się wytycznych projektowania zrównoważonego rozwoju w miejscu pamięci. W wyniku tego, Pawilon został nominowany do otrzymania złota w rankingu LEED. Pawilon wyposażony jest w szereg zrównoważonych funkcji, w tym: zoptymalizowany, minimalny pobór energii, światło dzienne i widoczność, wydajność wody, ponowne wykorzystanie ścieków, niska emisja i wykorzystanie materiałów wytwarzanych przez lokalnych producentów, zawsze jeśli możliwe.

    Więcej o Martin’ie Gran i Snøhetta na oficjalnej stronie firmy: snohetta.com oraz w czasopism specjalistycznych, takich jak: Archdaily, Dezeen, Arcspace, Behance, e-architect, Designboom.